Samtliga serier med Göteborgslag inblandade 2019

  Allsvenskan 2019 sp.ma v o f mål po     Superettan 2019 sp.ma v o f mål po
1 Djurgårdens IF 30 20 6 4 53-19 66   1 Mjällby AIF 30 17 6 7 44-31 57
2 Malmö FF 30 19 8 3 56-16 65   2 Varbergs BoIS FC 30 15 10 5 49-27 55
3 Hammarby IF 30 20 5 5 75-38 65   3 IK Brage 30 16 6 8 54-33 54
4 AIK 30 19 5 6 47-24 62   4 Jönköpings Södra IF 30 15 7 8 52-31 52
5 IFK Norrköping FK 30 16 9 5 54-26 57   5 Degerfors IF 30 15 6 9 46-34 51
6 BK Häcken 30 14 7 9 44-29 49   6 Halmstads BK 30 14 4 12 45-34 46
7 IFK Göteborg 30 13 9 8 46-31 48   7 Örgryte IS FF 30 12 10 8 43-37 46
8 IF Elfsborg 30 11 10 9 44-45 43   8 Dalkurd 30 13 5 12 43-47 44
9 Örebro SK 30 9 6 15 40-56 33   9 Norrby IF 30 11 9 10 43-43 42
10 Helsingborgs IF 30 8 6 16 29-49 30   10 Västerås SK FF 30 8 10 12 41-40 34
11 IK Sirius FK 30 8 5 17 34-51 29   11 Trelleborgs FF 30 7 11 12 34-47 32
12 Östersunds FK 30 5 10 15 27-52 25   12 GAIS 30 8 8 14 23-40 32
13 Falkenbergs FF 30 6 7 17 25-62 25   13 Östers IF 30 6 11 13 32-43 29
14 Kalmar FF 30 4 11 15 22-47 23   14 IK Frej Täby 30 7 8 15 35-55 29
15 GIF Sundsvall 30 4 8 18 31-50 20   15 IF Brommapojkarna 30 6 10 14 38-49 28
16 Athletic Eskilstuna 30 4 8 18 23-55 20   16 Syrianska FC 30 6 7 17 29-60 25
                                 

                 IFK Göteborg 2019               BK Häcken 2019                                                   Örgryte IS FF 2019                GAIS 2019

 

Skytteligan Allsvenskan 2019

     

Skytteligan Superettan 2019

   
        mål         mål  
1 Mohamed Buya Turay Djurgårdens IF 15   1 Erik Björndahl Degerfors IF 20  
2 Muamer Tankovic Hammarby IF 14   2 Rasmus Wiedesheim-Paul Halmstads BK 19  
  Robin Söder IFK Göteborg 14   3 Astrit Seljmani Varbergs BoIS FC 15  
4 Markus Rosenberg Malmö FF 13     Christian Kouakou IK Brage 15  
  Nikola Djurdjic Hammarby IF 13     Edin Hamidovic Jönköpings Södra IF 15  
6 Jordan Larsson IFK Norrköping FK 11   6 Anton Lundin IK Brage 12  
  Carlos Strandberg Örebro SK 11     Gustav Ludwigson Örgryte IS FF 12  
  Henok Goitom AIK 11   8 Ahmed Awad Dalkurd 10  
  Paulinho BK Häcken 11     Bubacarr Jobe Mjällby AIF 10  
  Tarik Elyounoussi AIK 11     Daryl Smylie Jönköpings Södra IF 10  
11 Alexander Kacaniklic Hammarby IF 10   11 Karwan Safari Västerås SK FK 9  
  Christoffer Nyman IFK Norrköping FK 10     Kerfala Cissoko Dalkurd 9  
13 Anders Christiansen Malmö FF 9            
  Sören Rieks Malmö FF 9            
15 Alexander Jeremejeff BK Häcken 8            
  Filip Rogic Örebro SK 8            
  Imad Khalili Hammarby IF 8            
  Jake Larsson Örebro SK 8            
  Jesper Karlsson IF Elfsborg 8            
                   

 

 

Kval till Allsvenskan 2020

  Publik:
6 nov IK Brage - Kalmar FF 0-2 3,554
10 nov Kalmar FF - IK Brage 2-2 6,218
       
  Kalmar FF klar för Allsvenskan 2020    
       
 

Kval till Superettan 2020

  Publik:
7 nov Umeå FC - IK Frej Täby 1-1 2,752
7 nov Landskrona BoIS - Östers IF 1-1 4,035
10 nov IK Frej Täby - Umeå FC 2-2 1,428
10 nov Östers IF - Landskrona BoIS 1-0 3,719
       
  Umeå FC och Östers IF klara för Superettan 2020    
       

 

  Division 1 Södra 2019 sp.ma v o f   mål po    

Skytteligan Div 1 Södra 2019

   
1 Ljungskile SK 30 20 6 4 63-25 66         mål  
2 Landskrona BoIS 30 16 10 4 47-19 58   1 Jesper Jonasson Westermark Ljungskile SK 18  
3 Utsiktens BK 30 14 9 7 49-36 51     Aniekpeno Christopher Udo Ljungskile SK 18  
4 Skövde AIK 30 14 7 9 44-33 49     Amar Mushin Utsiktens BK 14  
5 FC Trollhättan 30 13 7 10 40-38 46     Albinot Rexhepi FC Trollhättan 13  
6 Tvååkers IF 30 11 11 8 41-37 44     Christopher Christensson Oskarshamn AIK 12  
7 IFK Värnamo 30 11 10 9 45-45 43     Emil Åberg Eskilsminne IF 11  
8 Lunds BK 30 11 7 12 45-45 40     Teddy Bergqvist Kristianstads FC 11  
9 Eskilsminne IF 30 10 7 13 39-41 37     Alexander Johansson Tvååkers IF 9  
10 Lindome GIF 30 10 7 13 33-36 37     Jesper Rindmo Lunds BK 9  
11 Assyriska Turabdin IK 30 10 7 13 33-41 37     Linus Olsson Landskrona BoIS 9  
12 Torns IF 30 9 9 12 35-41 36     Alex Jorge Brilhante de Sousa IFK Värnamo 8  
13 Oskarshamns AIK 30 8 9 13 44-56 33     Kevin Jensen Landskrona BoIS 8  
14 Åtvidabergs FF 30 8 7 15 35-51 31     Robin Hofsö Landskrona BoIS 8  
15 Kristianstads FC 30 8 4 18 29-63 28     Ryan Luke Binns Åtvidaberg 8  
16 IK Oddevold 30 6 5 19 30-45 23     Albin Skoglund Utsiktens BK 7  
                           

 

  Div 2 N. Götaland 2019 sp.ma v o f   mål po    

Skytteligan Div 2 Norra  Götaland 2019

   
1 Örebro Syrianska IF 26 19 3 4 78-28 60         mål  
2 Grebbestads IF 26 16 4 6 59-41 52   1 Linus Lamu Örebro Syrianska IF 26  
3 Stenungsunds IF 26 16 2 8 52-30 50     Jacob Berg IK Gauthiod 25  
4 IK Gauthiod 26 13 8 5 69-35 47     Rasmus Gerhardsson Arvids. Lidköpings FK 19  
5 Sävedalens IF 26 13 4 9 57-42 43     Albrim Demalijaj Vänersborgs FK 16  
6 Vänersborgs FK 26 12 3 11 53-56 39     Martin Alp Örebro Syrianska IF 16  
7 Nordvärmland FF 26 9 7 10 48-48 34     Anton Henriksson Grebbestads IF 15  
8 Lidköpings FK 26 7 10 9 44-47 31     Anton Nilsson Sävedalens IF 15  
9 Vänersborgs IF 26 8 5 13 33-46 29     Niklas Bengtsson Nordvärmland FF 14  
10 Vårgårda IK 26 7 6 13 41-51 27     Markus Johansson Vänersborgs IF 12  
11 IFK Tidaholm 26 6 8 12 27-47 26     Jonatan Nilsson IK Gauthiod 12  
12 IFK Åmål 26 7 5 14 30-56 26     Florent Rushiti IFK Tidaholm 11  
13 Torslanda IK 26 6 7 13 32-56 25     Elliott Bäcklund Torslanda IK 11  
14 IFK Uddevalla 26 4 6 13 33-73 18     Emil Svensson IK Gauthiod 11  
                    Mohammed Abdulrahman Vårgårda IK 11  
                    Oskar Lindberg Grebbestads IF 11  
                    Anton Salihu Sävedalens IF 10  
                    Arlind Beqiri Vänersborgs FK 10  
                           

 

  Div 2 Vä. Götaland 2019 sp.ma v o f   mål po    

Skytteligan Div 2 Västra  Götaland 2019

   
1 Qviding FIF 26 18 3 5 92-34 57         mål  
2 BK Olympic 26 17 5 4 63-35 56   1 Daniel Tidstrand Qviding FIF 25  
3 Ängelholms FF 26 18 1 7 62-27 55     Oliver Nåfors Onsala BK 18  
4 Onsala BK 26 13 3 10 64-57 42     Julius Lindberg Qviding FIF 17  
5 Vinbergs IF 26 12 3 11 49-45 39     Victor Andersson Onsala BK 16  
6 FC Rosengård 1917 26 12 2 12 50-50 38     Assad Al Hamlawi Ängelholms FF 14  
7 IS Halmia 26 11 4 11 48-51 37     Sadmir Zekovic BK Olympic 14  
8 Ullareds IK 26 9 5 12 39-52 32     Daniel Albano Neves Assyriska BK 13  
9 Assyriska BK 26 9 4 13 35-44 31     Emil Håkansson IS Halmia 13  
10 KSF Prespa Birlik 26 8 6 12 39-50 30     Omar Khattab KSF Prespa Birlik 13  
11 Eslövs BK 26 8 4 14 32-63 28     Zia Sakirovski FC Rosengård 1917 13  
12 IFK Malmö FK 26 8 3 15 36-54 27     Granit Sherifi FC Rosengård 1917 12  
13 Hittarps IK 26 6 8 12 37-57 26     Noor Zadran IFK Malmö FK 12  
14 Stafsinge IF 26 5 5 16 34-61 20     Besart Zeqiri Vinbergs IF 12  
                    Patrik Wålemark Qviding FIF 12  
                           

 

 

Kval till Div 2 2020

  Publik:
5 okt Landvetter IS - Gerdskens BK 4-1  
12 okt Gerdskens BK - Landvetter IS 1-3 250
19 okt Landvetter IS - IFK Åmål 0-1  
27 okt IFK Åmål - Landvetter IS 2-2 310
       

 

Landvetter IS kvar i 3:an 2020

  Div 3 NV Götaland 2019 sp.ma v o f   mål po     Div 3 mell Götaland 2019 sp.ma v o f mål po
1 Västra Frölunda IF 22 14 4 4 54-26 46   1 Ahlafors IF 22 16 3 3 54-31 51
2 Landvetter IS (kval) 22 14 3 5 62-30 45   2 Gerdskens BK 22 13 4 5 59-27 43
3 Angered BK 22 13 6 3 54-24 45   3 Skoftebyns IF 22 12 7 3 49-19 43
4 Kållered SK 22 11 3 8 53-32 36   4 IFK Falköping FF 22 13 2 7 65-38 41
5 Hestrafors IF 22 8 7 7 36-31 31   5 Alingsås IF FF 22 10 4 8 39-29 34
6 Hisingsbacka FC 22 9 4 9 41-50 31   6 Tidaholms GoIF 22 8 5 9 27-30 29
7 IK Kongahälla 22 9 2 11 41-41 29   7 Holmalund IF Alingsås 22 9 2 11 42-59 29
8 Dalen / Krokslätts FF 22 9 2 11 41-44 29   8 Främmestads IK 22 8 4 10 35-42 28
9 Jonsereds IF (kval) 22 7 3 12 41-54 24   9 Melleruds IF 22 6 5 11 35-43 23
10 Gårda BK 22 6 4 12 30-49 22   10 Ödsmåls IK 22 4 6 12 31-47 18
11 IK Virgo 22 5 7 10 28-47 22   11 Trollhättan BoIS 22 5 3 14 31-59 18
12 Lerkils IF 22 4 1 17 24-77 13   12 Ardala GoIF 22 4 3 15 26-69 15
                                 

 

 

Skytteligan Division 3 Nordvästra Götaland 2019

     

Skytteligan Division 3 Mellersta Götaland 2019

   
      mål         mål  
  Bita Bångems Dalen / Krokslätts FF 18     Cornelis Leckborn Ahlafors IF 20  
  Frederick Ofori Acheampong Angered BK 16     André Nilsson Holmalund IF Alingsås 18  
  Linus Nordenskiöld Hestrafors IF 16     Albin Broberg Melleruds IF 16  
  Simon Chekroun Västra Frölunda IF 16     Engjell Ramadani Skofetbyns IF 16  
  Galvan Ayoub Jonsereds IF 14     Johan Siggesson IFK Falköping FF 16  
  Antonio Boulos IK Virgo 13     Emil Olesen Främmestads IK 14  
  Fredrik Forsman Landvetter IS 13     Fisnik Menxhiqi IFK Falköping FK 14  
  Haris Avdiu Angered BK 11     Oliver Östlind Alingsås IF 13  
  Niklas de Broen Kållered SK 11     Robin Eriksson Ahlafors IF 13  
  Frane Sirinic IK Kongahälla 9     Linus Nyberg Skoftebyns IF 11  
  Haris Skenderovic Hisingbacka FC 9     Fredrik Larsson Melleruds IF 10  
  Petrit Zhubi Västra Frölunda IF 9     Gustav Blomgren Gerdskens BK 10  
                   
                   

 

                                       Kval till Div 3 inför säsongen 2020

 

Kval Grupp 8

Resultat Publik    

Kval Grupp 9

Resultat Publik
5 okt Munkedals IF - Jonsereds IF 2-2 243   5 okt Åsarps-Trädet FK - Melleruds IF 3-0 150
5 okt KF Velebit - IFK Skövde FK 0-1     5 okt Kortedala IF - Kinna IF 2-1  
12 okt Jonsereds IF - KF Velebit 1-3 150   12 okt Melleruds IF - Kortedala IF 0-1 200
12 okt IFK Skövde FK - Munkedals IF 4-0 346   12 okt Kinna IF - Åsarp-Trädet FK 1-1 350
19 okt Jonsereds IF - IFK Skövde FK 0-3     19 okt Kortedala IF - Åsarp-Trädet FK 0-0  
19 okt KF Velebit - Munkedals IF 7-3 50   19 okt Melleruds IF - Kinna IF sp.ej  
                 
                 

 

   

Tabell Grupp 8

         

Tabell Grupp 9

   
    sp.ma v o f mål po       sp.ma v o f mål po
 1 IFK Skövde 3 3 0 0 8-0 9    1 Kortedala IF 3 2 1 0 3-1 7
 2 KF Velebit 3 2 0 1 10-5 6    2 Åsarp-Trädet FK 3 1 2 0 4-1 5
 3 Jonsereds IF 3 0 1 2 3-8 1    3 Kinna IF 2 0 1 1 2-3 1
 4 Munkedals IF 3 0 1 2 5-13 1    4 Melleruds IF 2 0 0 2 0-4 0
                                 

 

  Division 4 A Göteborg sp.ma v o f mål po     Division 4 B Göteborg sp.ma v o f mål po
1 Stenkullen GoIK 22 15 4 3 61-20 49   1 Öckerö IF 22 18 1 3 68-21 55
2 Kortedala IF 22 14 3 5 40-25 45   2 KF Velebit (kval) 22 17 0 5 57-21 51
3 Kode IF 22 13 0 9 76-60 39   3 Göteborgs FF 22 15 3 4 70-28 48
4 SKIF Semberija 22 12 1 9 49-43 37   4 Eriksbergs IF 22 12 3 7 48-30 39
5 FC Komarken 22 7 10 5 46-43 31   5 Sandarna BK 22 10 3 9 34-41 33
6 Lerums IS 22 9 3 10 42-40 30   6 Kärra KIF 22 8 6 8 40-37 30
7 Guldhedens IK 22 10 0 12 37-45 30   7 Älvsborg FF 22 8 3 11 43-48 27
8 IK Zenith 22 7 5 10 40-37 26   8 IFK Björkö 22 9 0 13 37-49 27
9 Nol IK 22 6 6 10 30-48 24   9 Mölnlycke IF 22 7 2 13 51-52 23
10 Serbiska KoIK Kozara 22 6 6 10 33-54 24   10 Askims IK 22 6 4 12 59-65 22
11 Lunden Överås BK 22 6 5 11 39-54 23   11 Mölnlycke / Sjövalla IS  FK 22 6 3 13 28-58 21
12 United Africa FC 22 4 3 15 32-56 15   12 IF Mölndal Fotboll 22 1 2 19 14-99 5
                                 

 

 

Skytteligan Division 4 A Göteborg 2019

     

Skytteligan Division 4 B Göteborg 2019

   
      mål         mål  
  Tobias Hansson Stenkullen GoIK 24     Charles Palmborg Göteborgs FF 23  
  Jonathan Hartwig Kode IF 23     Carl Wiklander Öckerö IF 20  
  Markus Anderberg Kode IF 21     Patrick Abrahamsson Askims IK 20  
  Pevin Yamoah SKIF Semberija 16     Andreas Odersjö IFK Björkö 14  
  Patrik Magier Lunden Överås BK 12     Teodor Nast. Lindström Göteborgs FF 13  
  Dzengis Samir Sali SKIF Sembirija 11     Olof Möller Eriksbergs IF 13  
  Jafet Menghestab FC Komarken 11     Emilio Rossi KF Velebit 13  
  Patric Andersson Lerums IS 11     Jonathan Brusberg Kärra KIF 12  
  Rasmus Haraldsson Kode IF 11     Kassim Coaney KF Velebit 10  
  Felix Martinsson Stenkullen GoIK 9     Marcus Vogel Mölnlycke IF 10  
  Tom Engvall Lunden Överås BK 9     Jaime Jansson Askims IK 10  
  Jan Nielsen IK Zenith 8     Anton Efraimsson Eriksbergs IF 8  
  Oscar Gustafsson Kode IF 8     Gustav Claeson Öckerö IF 8  
            Amar Kurspahic Askims IK 8  
            Daniel "DD" Larsson Öckerö IF 8  
            Harald Oresjö Älvsborgs FF 8  
                   
                   

 

  Division 5 A Göteborg sp.ma v o f mål po     Division 5 B Göteborg sp.ma   v o f mål po
1 Ytterby IS 20 14 2 4 74-25 44   1 IF Väster 22 14 5 3 56-21 47
2 Angered MBIK 20 14 0 6 59-27 42   2 Balltorps FF 22 13 6 3 62-32 45
3 Partille IF FK 20 13 2 5 47-24 41   3 Mossens BK 22 12 7 3 64-29 43
4 Älvängens IK 20 12 4 4 61-27 40   4 Futsal Club Linné 22 13 2 7 52-40 41
5 Finlandia / Pallo IF 20 12 3 5 41-28 39   5 Näsets SK 22 11 6 5 63-56 39
6 Utbynäs SK