Samtliga serier med Göteborgslag inblandade 2020

  Allsvenskan 2020 sp.ma v o f mål po     Superettan 2020 sp.ma v o f mål po
1 Malmö FF 30 17 9 4 64-30 60   1 Halmstads BK 30 21 5 4 61-18 68
2 IF Elfsborg 30 12 15 3 49-38 51   2 Degerfors IF 30 19 6 5 64-30 63
3 BK Häcken 30 12 13 5 45-29 49   3 Jönköpings Södra IF 30 18 5 7 52-34 59
4 Djurgårdens IF 30 14 6 10 48-33 48   4 Östers IF 30 15 6 9 41-36 51
5 Mjällby AIF 30 13 8 9 48-44 47   5 Akropolis IF 30 10 15 5 44-39 45
6 IFK Norrköping FK 30 13 7 10 60-46 46   6 GIF Sundsvall 30 12 7 11 53-48 43
7 Örebro SK 30 12 6 12 37-41 42   7 Västerås SK FK 30 11 6 13 40-44 39
8 Hammarby IF 30 10 11 9 47-47 41   8 IK Brage 30 11 6 13 38-44 39
9 AIK 30 10 9 11 30-33 39   9 Athletic Eskilstuna 30 11 4 15 36-49 37
10 IK Sirius FK 30 9 11 10 43-51 38   10 GAIS 30 9 9 12 30-41 36
11 Varbergs BoIS FC 30 10 7 13 45-44 37   11 Norrby IF 30 8 10 12 39-41 34
12 IFK Göteborg 30 7 13 10 35-41 34   12 Örgryte IS FF 30 9 6 15 34-43 33
13 Östersunds FK 30 8 9 13 27-46 33   13 Trelleborgs FF 30 8 8 14 33-41 32
14 Kalmar FF 30 6 10 14 30-49 28   14 Dalkurd 30 6 11 13 33-42 29
15 Helsingborgs IF 30 5 11 14 33-48 26   15 Umeå FC 30 5 12 13 25-47 27
16 Falkenbergs FF 30 5 9 16 33-54 24   16 Ljungskile SK Herrfotboll 30 5 8 17 24-50 23
                                 

 

         IFK Göteborg 2020                  BK Häcken 2020                                                         GAIS 2020                             Örgryte IS 2020

 

Skytteligan Allsvenskan 2020

     

Skytteligan Superettan 2020

   
        mål         mål  
1 Christoffer Nyman IFK Norrköping FK 18   1 Pontus Engblom GIF Sundsvall 20  
  Astrit Selmani Varbergs BoIS FC 15     Johan Bertilsson Degerfors IF 19  
  Moses Ogbu Mjällby AIF 14     Victor Edvardsen Degerfors IF 16  
  Isaac Kiese Thelin Malmö FF 13     Rasmus Wiedesheim-Paul Halmstads BK 13  
  Anders Christiansen Malmö FF 13     Samuel Nnamani Athletic Eskilstuna 13  
  Aron Johannsson Hammarby IF 12     Mikael Boman Halmstads BK 12  
  Nahir Besara Örebro SK 12     Edin Hamidovic Jönköpings Södra IF 11  
  Stefano Vecchia IK Sirius FK 12     Villiam Dahlström Degerfors IF 10  
  Anthony van den Hurk Helsingborgs IF 11     Amir Al-Ammari Jönköpings Södra IF 9  
  Fredrik Ulvestad Djurgårdens IF 11     Dzenis Kozica Jönköpings Södra IF 9  
  Jesper Karlsson IF Elfsborg 11     Nikola Vasic Akropolis IF 9  
  Per Frick IF Elfsborg 10     Emil Tot Wikström Halmstads BK 9  
  Kalle Holmberg Djurgårdens IF 9     Oliver Berg GIF Sundsvall 9  
  Rasmus Alm IF Elfsborg 9            
  Gustav Ludwigson Hammarby IF 9            
  Jonathan Levi IFK Norrköping FK 9            
                   

 

 

Kval till Allsvenskan 2021

  Publik:
9 dec Jönköpings Södra IF - Kalmar FF 1-3 -
13 dec Kalmar FF - Jönköpings Södra IF 1-0 -
       
  Kalmar FF klara för Allsvenskan 2021    
       
 

Kval till Superettan 2021

  Publik:
9 dec IF Brommapojkarna - Trelleborgs FF 1-1 -
9 dec Landskrona BoIS - Dalkurd 2-0 -
13 dec Trelleborgs FF - IF Brommapokjarna 5-3 (ef.str) -
13 dec Dalkurd - Landskrona BoIS 1-1 -
       
  Trelleborgs FF och landskrona BoIS klara för    
  Superettan 2021    
       

 

  Ettan Södra 2020 sp.ma v o f   mål po    

Skytteligan Div 1 Södra 2020

   
1 IFK Värnamo 30 20 3 7 60-26 63         mål  
2 Landskrona BoIS (kval) 30 17 8 5 54-30 59   1 Simon Karlsson Adjei Assyriska Turabdin 25  
3 Utsiktens BK 30 14 11 5 59-36 53     Emil Åberg Eskilsminne IF 19  
4 Lindome GIF 30 14 6 10 50-35 48     André Reinholdsson Oskarshamns AIK 15  
5 Assyriska Turabdin För. 30 14 4 12 52-45 46     Michael Kargbo IFK Värnamo 14  
6 Skövde AIK 30 13 4 13 61-54 43     Amar Mushin Skövde AIK 13  
7 FC Trollhättan 30 13 4 13 47-52 43     Ajdin Zeljkovic Lindome GIF 12  
8 Torns IF 30 10 12 8 40-33 42     Linus Olsson Landskrona BoIS 12  
9 FC Linköpings City 30 12 5 13 54-47 41     Paulo Marcelo Souza Alves Utsiktens BK 12  
10 Oskarshamns AIK 30 11 7 12 50-56 40     Viktor Granath Skövde AIK 12  
11 Tvååkers IF 30 10 9 11 40-50 39     Robert Lipovac Lindome GIF 11  
12 Qviding FIF 30 11 6 13 31-46 39     Alexander Pettersson FK Karlskrona 10  
13 Lunds BK 30 9 8 13 39-46 35     Hugo Svensson Tvååkers IF 10  
14 Eskilsminne IF 30 9 8 13 42-55 35     Anton Henriksson FC Trollhättan 9  
15 Motala AIF FK 30 5 7 18 36-60 22     Karl Bohm Utsiktens BK 9  
16 FK Karlskrona 30 4 6 20 36-80 18            
                           

 

  Div 2 N. Götaland 2020 sp.ma v o f   mål po    

Skytteligan Div 2 Norra  Götaland 2020

   
1 Vänersborgs IF 13 10 3 0 30-13 33         mål  
2 IK Oddevold 13 10 1 2 31-11 31   1 Cornelis Leckborn Ahlafors IF 16  
3 Stenungsunds IF 13 7 3 3 24-16 24     Claes Nyman Nordvärmland FF 14  
4 Grebbestads IF 13 6 3 4 24-20 21     Valon Gashi Vänersborgs FK 12  
5 Ahlafors IF 13 6 3 4 33-32 21     Kristijan Nikolla Lidköpings FK 10  
6 Lidköpings FK 13 5 4 4 25-20 19     Saban Ertürk IFK Åmål 8  
7 IK Gauthiod 13 4 6 3 16-12 18     Engjell Ramadani Vänersborgs IF 8  
8 Vänersborgs FK 13 5 3 5 37-35 18     Anton Salihu Sävedalens IF 7  
9 Nordvärmland FF 13 4 5 4 20-20 17     Gustav Kjellström Stenungsunds IF 7  
10 Sävedalens IF 13 5 2 6 28-30 17     Edin Salihovic IFK Tidaholm 6  
11 IF Karlstad Fotbollsutv. 13 3 3 7 25-32 12     Marwin Leidewall IK Gauthiod 6  
12 IFK Tidaholm 13 2 2 9 18-29 8            
13 Vårgårda IK 13 2 2 9 14-27 8            
14 IFK Åmål 13 1 2 10 13-41 5            
                           

 

  Div 2 Vä. Götaland 2020 sp.ma v o f   mål po    

Skytteligan Div 2 Västra  Götaland 2020

   
1 IFK Malmö FK 13 9 2 2 25-7 29         mål  
2 Västra Frölunda IF (kval) 13 8 3 2 31-14 27   1 Ilir Tahiri IFK Malmö FK 11  
3 Ängelholms FF 13 8 2 3 20-9 26     Marcley Marceles Manuela KSF Prespa Birlik 11  
4 Varbergs GIF FK 13 6 3 4 28-23 21     Rasmus Cronvall Varbergs GIF FK 10  
5 Vinbergs IF 13 5 3 5 22-25 18     Victor Andersson Onsala BK 9  
6 FC Rosengård 1917 13 4 5 4 23-21 17     Hampus Furublad Västra Frölunda IF 8  
7 BK Olympic 13 5 22 6 21-20 17     Frederick Ofori Acheampong Västra Frölunda IF 8  
8 Onsala BK 13 5 2 6 27-29 17     Oskar Rantala Törnfeldt IS Halmia 8  
9 Assyriska BK 13 5 1 7 20-33 16     Johan Oremo Ängelholms FF 7  
10 Ullareds IK 13 5 0 8 16-25 15     Admir Osmancevic Eslövs BK 6  
11 Eslövs BK 13 4 3 6 20-30 15     Granit Sherifi FC Rosengård 1917 6  
12 KSF Prespa Birlik 13 5 0 8 22-34 15            
13 IS Halmia 13 2 6 5 18-21 12            
14 IF Limhamn Bunkeflo 13 3 2 8 16-18 11            
                           

 

 

Kval till Ettan 2021. omg 1, grupp 2 

  Publik:
24 okt Västra Frölunda IF - Dalstorps IF 2-1 50
1 nov Dalstorps IF - IK Oddevold 3-3  
7 nov IK Oddevold - Västra Frölunda IF 3-3 50
       

 

   

Tabell Grupp 2

     
    sp.ma v o f mål po  
 1 Västra Frölunda IF 2 1 1 0 5-4 4  
 2 IK Oddevold 2 0 2 0 6-6 2  
 3 Dalstorps IF 2 0 1 1 4-5 1  
                 

 

 

Kval till Ettan 2021. omg 2

  Publik:
3 dec Västra Frölunda IF - Åtvidabergs FF 2-0  
       
6 dec Åtvidabergs FF - Västra Frölunda IF 3-1  
       
  Västra Frölunda vinnare på bortamål    
       
  Åtvidaberg lämnade in protest för att Västra    
  Frölunda använt spelare som var avstängd.    
       
  Åtvidaberg döms som vinnare i returmatchen    
  med 3-0 och flyttas upp upp till Ettan.    
       

 

 

Kval till Div 2 2021

  Publik:
10 okt Tidaholms GoIF - Torslanda IK 0-1 50
17 okt Torslanda IK -  Tidaholms GoIF 2-1 50
24 okt Torslanda IK - IFK Tidaholm 2-1 50
1 nov IFK Tidaholm - Torslanda IK  (uppskjuten)    
       

 

  Div 3 NV Götaland 2020 sp.ma v o f   mål po     Div 3 mell Götaland 2020 sp.ma v o f mål po
1 IFK Skövde FK 11 8 3 0 34-12 27   1 Angered BK 11 9 2 0 36-11 29
2 Tidaholms GoIF 11 7 3 1 25-11 24   2 Torslanda IK (kval) 11 8 2 1 27-8 26
3 IFK Hjo 11 6 3 2 20-17 21   3 Kållered SK 11 6 1 4 21-18 19
4 Skoftebyns IF 11 6 2 3 24-17 20   4 Hestrafors IF 11 5 3 3 21-17 18
5 Holmalunds IF Alingsås 11 5 1 5 31-18 16   5 IK Kongahälla 11 5 2 4 18-14 17
6 Gerdskens BK 11 4 4 3 19-19 16   6 Hisingsbacka FC 11 5 2 4 21-23 17
7 Kortedala IF 11 4 3 4 18-22 15   7 Öckerö IF 11 4 2 5 27-26 14
8 Alingsås IF FF 11 4 2 5 21-22 14   8 Råslätts SK 11 4 1 6 15-22 13
9 Stenkullen GoIK (kval) 11 3 1 7 19-35 10   9 Landvetter IS (kval) 11 2 6 3 21-17 12
10 IFK Falköping FF 11 3 0 8 18-26 9   10 Sandareds IF 11 3 1 7 14-22 10
11 Främmestads IK 11 2 2 7 15-27 8   11 Ulricehamns IFK 11 1 4 6 16-32 7
12 IFK Uddevalla 11 1 2 8 10-28 5   12 Dalen / Krokslätts FF 11 0 2 9 11-38 2
                                 

 

 

Skytteligan Division 3 Nordvästra Götaland 2020

     

Skytteligan Division 3 Mellersta Götaland 2020

   
      mål         mål  
1 Mikael Axelsson Tidaholms GoIF 9     Haris Avdiu Angered BK 9  
  Ahmad Abed Al Rahman IFK Skövde FK 8     Frane Sirinic Angered BK 8  
  Alfred Johansson Holmalund Aling. 8     Kasper Davidsson Torslanda IK 7  
  Max Persson Tidaholms GoIF 8     Kristoffer Johansson Ulricehamn IFK 7  
  André Nilsson Holmalund Aling. 7     Jonathan Hartwig IK Kongahälla 7  
  Anton Stenseke Holmalund Aling. 7     Patrick Abrahamsson Kållered SK 7  
  Carl Bäckman IFK Falköping FF 5     Abdulhai Hussein Råslätts SK 7  
  Daniel Komayesh Nejad IFK Skövde FK 5     Victor Nystedt Öckerö IF 6  
  Erik Wahlskog IFK Hjo 5     Ludvig Wiklander Öckerö IF 6  
  Fredrik Johansson Gerdskens BK 5     Kebba Sanyang Hisingsbacka FC 6  
  Paul Khajo Skoftebyns IF 5     Desmond Richards Hisingsbacka FC 6  
                   

                                               Kval till Div 3 inför säsongen 2021

 

Kval Grupp 8

Resultat Publik    

Kval Grupp 9

Resultat Publik
10 okt Ytterby IS - Trollhättans FK 3-0 -   10 okt Kinna IF - Landvetter IS 1-4 49
11 okt Högsäters GF - Stenkullen GoIK 2-2 -   10 okt Götene IF - IFK Björkö 0-1 -
16 okt Stenkullens GoIK - Ytterby IS 1-1 50   17 okt Landvetter IS - Götene IF 4-1 -
18 okt Trollhättans FK - Högsäters GF 1-0 -   17 okt IFK Björkö - Kinna IF 2-0 -
24 okt Stenkullen GoIK - Trollhättans FK 3-0     24 okt Landvetter IS - IFK Björkö 2-2 -
24 okt Ytterby IS - Högsäters GF 2-1 -          
            Götene IF - Kinna IF behövde ej spelas    
                 
                 

 

   

Tabell Grupp 8

         

Tabell Grupp 9

   
    sp.ma v o f mål po       sp.ma v o f mål po
 1 Ytterby IS 3 2 1 0 6-2 7    1 Landvetter IS 3 2 1 0 10-4 7
 2 Stenkullen GoIK 3 1 2 0 6-3 5    2 IFK Björkö 3 2 1 0 5-2 7
 3 Trollhättans FK 3 1 0 2 1-6 3    3 Götene IF 2 0 0 2 1-5 0
 4 Högsäters GF 3 0 1 2 3-5 1    4 Kinna IF 2 0 0 2 1-6  
                                 

Ytterby IS och Landvetter IS klara för Div 3 2021

  Division 4 A Göteborg sp.ma v o f mål po     Division 4 B Göteborg sp.ma v o f mål po
1 Angered MBIK 11 10 0 1 30-8 30   1 KF Velebit 11 7 4 0 31-13 25
2 Ytterby IS (kval) 11 9 1 1 42-17 28   2 IK Virgo 11 7 3 1 26-13 24
3 Guldhedens IK 11 7 1 3 31-18 22   3 IFK Björkö (kval) 11 7 2 2 25-15 23
4 Jonsereds IF 11 7 0 4 33-18 21   4 IK Zenith 11 6 3 2 28-12 21
5 Lerums IS 11 6 3 2 23-17 21   5 Balltorps FF 11 5 2 4 21-26 17
6 SKIF Semberija 11 5 1 5 24-28 16   6 IF Väster 11 4 3 4 23-16 15
7 Nol IK 11 4 2 5 18-21 14   7 Mölnlycke IF 11 4 2 5 23-20 14
8 FC Komarken 11 4 1 6 16-29 13   8 Sandarna BK 11 3 4 4 26-22 13
9 Gårda BK 11 2 3 6 13-21 9   9 Göteborgs FF 11 3 4 4 23-23 13
10 Partille IF FK 11 2 3 6 13-27 9   10 Älvsborg FF 11 3 1 7 16-21 10
11 Kode IF 11 2 0 9 11-26 6   11 Eriksbergs IF 11 1 4 6 19-23 7
12 Kärra KIF 11 0 1 10 10-34 1   12 Askims IK 11 0 0 11 5-62 0
                                 

 

                                                                                                                      IK Virgo tackade nej till kvalplatsen till förmån för IFK Björkö

 

Skytteligan Division 4 A Göteborg 2020

     

Skytteligan Division 4 B Göteborg 20209

 
      mål         mål
  Svante Möller Guldhedens IK 15     Simon Chekroun Sandarna BK 14
  Tim Stolt Hermansson Ytterby IS 13     Isaac Shears IK Zenith 8
  Joakim Thornberg Ytterby IS 10     Theo Kornbakk IFK Björkö 8
  Andreas Odersjö SKIF Semberija 9     Calle Ekdahl IK Virgo 6
  Mattias Lindberg Jonsereds IF 8     Erik Alexandersson IFK Björkö 6
  Patric Andersson Lerums IS 8     Joe Johnson IK Virgo 6
  Abdicsiis Bakin Salah Angered MBIK 7     Kassim Coaney KF Velebit 6
  Alhagi-Malik Koné Angered MBIK 7     Lasse Broman Balltorps FF 6
  Chadly Maduka Angered MBIK 7     Olof Möller Eriksbergs IF 6
  Dzengis Samir Sali SKIF Semberija 5     Amaro Nyass KF Velebit 5
  Rasmus Haraldsson Kode IF 5     Andrea Marco Caddeo Sandarna BK 5
  Younes Raisi Angered MBIK 5     Felix Hermansson IF Väster 5
            Teodor Nastevski Hermansson Göteborgs FF 5
                 

 

  Division 5 A Göteborg sp.ma v o f mål po     Division 5 B Göteborg sp.ma   v o f mål po
1 Älvängens IK 11 8 0 3 32-16 24   1 Näsets SK 10 9 1 0 53-6 28
2 Finlandia / Pallo AIF 11 7 2 2 32-16 23   2 Önnereds IK 10 6 4 0 26-15 22
3 Romelanda UF 11 7 2 2 27-17 23   3 Mossens BK 10 6 1 3 22-18 19
4 Lunden Överås BK 11 5 1 5 25-23 16   4 IF Warta 10 6 0 4 27-28 18
5 United Africa FC 11 5 1 5 23-22 16   5 Donsö IS 10 3 3 4 23-24 12
6 Floda BoIF 11 5 1 5 16-21 16   6 Kungsladugårds BK 10 3 3 4 14-16 12
7 Götaholms BK 11 4 2 5 27-29 14   7 Fässbergs IF 10 2 4 4 15-20 10
8 Utbynäs SK 11 4 2 5 29-32 14   8 Futsal Club Linné 10 2 3 5 19-19 9
9 FC Bosona-Bosna IF 11 4 2 5