Samtliga serier med Göteborgslag inblandade 2018

  Allsvenskan 2018 sp.ma v o f mål po     Superettan 2018 sp.ma v o f mål po
1 AIK 30 19 10 1 50-16 67   1 Helsingborgs IF 30 18 9 3 59-30 63
2 IFK Norrköping FK 30 19 8 3 51-27 65   2 Falkenbergs FF 30 18 5 7 61-34 59
3 Malmö FF 30 17 7 6 57-29 58   3 Athletic Eskilstuna 30 13 15 2 40-16 54
4 Hammarby IF 30 17 7 6 56-35 58   4 Örgryte IS FF 30 15 7 8 56-37 52
5 BK Häcken 30 16 5 9 58-27 53   5 Halmstads BK 30 15 6 9 49-38 51
6 Östersunds FK 30 15 4 11 51-39 49   6 IK Brage 30 12 9 9 46-45 45
7 Djurgårdens IF 30 13 9 8 40-31 48   7 Degerfors IF 30 11 9 10 45-46 42
8 GIF Sundsvall 30 12 8 10 47-35 44   8 Östers IF 30 11 8 11 48-43 41
9 Örebro SK 30 9 8 13 34-40 35   9 IK Frej Täby 30 10 7 13 46-56 37
10 Kalmar FF 30 9 7 14 27-35 34   10 GAIS 30 8 11 11 40-41 35
11 IFK Göteborg 30 9 4 17 38-53 31   11 Jönköpings Södra IF 30 9 8 13 31-38 35
12 IF Elfsborg 30 7 9 14 29-41 30   12 Norrby IF 30 9 7 14 31-50 34
13 IK Sirius FK 30 8 6 16 37-61 30   13 IFK Värnamo 30 9 5 16 31-48 32
14 IF Brommapojkarna 30 8 2 20 25-64 26   14 Varbergs BoIS FC 30 7 8 15 32-54 29
15 Dalkurd 30 6 6 18 30-57 24   15 Gefle IF FF 30 6 7 17 31-60 25
16 Trelleborgs FF 30 3 6 21 24-64 15   16 Landskrona BoIS 30 5 7 18 35-56 22
                                 

      IFK Göteborg 2018            BK Häcken 2018                                                      GAIS 2018                  Örgryte IS 2018

 

Skytteligan Allsvenskan 2018

     

Skytteligan Superettan 2018

   
      mål         mål  
1 Paulinho BK Häcken 20   1 Andri Runar Bjarnason Helsingborgs IF 16  
2 Linus Hallenius GIF Sundsvall 18   2 Chisom Egbuchunam Falkenbergs FF 14  
3 Romain Gall GIF Sundsvall / Malmö FF 13   3 Eric Björndahl Degerfors IF 14  
  Markus Rosenberg Malmö FF 13   4 Diego Montiel Örgryte IS 13  
  Nikola Djurdic Hammarby IF 13     Kosuke Kinoshita Halmstads BK 13  
6 Henok Goitom AIK 12   6 Dragan Kapcevic Östers IF 12  
7 Jiloan Hamad Hammarby IF 11     Joakim Runnemo IK Frej Täby 12  
8 Alexander Jeremejeff Malmö FF / BK Häcken 10     Samuel Nnamani Athletic Eskilstuna 12  
  Philip Haglund IK Sirius 10     Per Cederquist IFK Värnamo 12  
  David Moberg Karlsson IFK Norrköping 10   10 Edin Hamidovic GAIS 11  
  Sören Rieks Malmö FF 10     Erik Pärsson Falkenbergs FF 11  
12 Kalle Holmberg IFK Norrköping 9     Sadat Karim Landskrona BoIS 11  
  Mohamed Buya Turay Dalkurd 9     Sargon Abraham Degerfors IF 11  
  Saman Ghoddos Östersunds FK 9   14 Nahom Girmai Netabay Varbergs BoIS FC 10  
  Kennedy Igboananike Örebro SK 9     Nsima Peter IK Frej Täby 10  
  Dino Islamovic Östersunds FK 9            
  Giorgi Kharashvili IFK Göteborg 9            
18 Elias Mar Omarsson IFK Göteborg 8            
                   

 

 

Kval till Allsvenskan 2019

  Publik:
22 nov Athletic Eskilstuna - IF Brommapojkarna 0-1  
25 nov IF Brommapojkarna - Athletic Eskilstuna 1-2  
       
  Athletic Eskilstuna klara för Allsvenskan 2019    
       
 

Kval till Superettan 2019

  Publik:
14 nov Syrianska FC - IFK Värnamo 1-0  
14 nov Oskarshamns AIK - Varbergs BoIS FC 4-2 2,029
18 nov IFK Värnamo - Syrianska FC 2-2  
18 nov Varbergs BoIS FC - Oskarshamns AIK 2-0  
       
  Varbergs BoIS och Syrianska FC klara för Allsvenskan 2019    
       

 

  Division 1 Södra 2018 sp.ma v o f   mål po    

Skytteligan Div 1 Södra 2018

   
1 Mjällby AIF 30 21 6 3 73-29 69         mål  
2 Oskarshamns AIK 30 16 9 5 59-36 57   1 Robin Strömberg Ljungskile SK 20  
3 Tvååkers IF 30 17 4 9 46-34 55     Robin Hofsö Eskilsminne IF 19  
4 Eskilsminne IF 30 16 5 9 51-35 53     Emil Åberg Eskilsminne IF 15  
5 Torns IF 30 14 8 8 41-31 50     Andreas Birgersson Mjällby AIF / Lunds BK 17  
6 Ljungskile SK 30 12 10 8 50-30 46     Lindon Selmani IK Oddevold 17  
7 Lunds BK 30 12 6 12 53-49 42     Robin Book Utsiktens BK 17  
8 Utsiktens BK 30 10 7 13 47-47 37     Bubacarr Jobe Mjällby AIF 16  
9 IK Oddevold 30 10 7 13 35-52 37     William Kvist Oskarshamns AIK 14  
10 Skövde AIK 30 8 9 13 33-41 33     Astrit Seljmani Torns IF 12  
11 Åtvidabergs FF 30 9 6 15 42-52 33     Dardan Mustafa Åtvidabergs FF 13  
12 Kristianstads FC 30 8 9 13 38-51 33     Karl Lindqvist FK Karlskrona 13  
13 FK Karlskrona 30 7 12 11 39-60 33     Rasmus Andersson Tvååkers IF 11  
14 Grebbestads IF 30 8 8 14 45-54 32            
15 Ängelholms FF 30 8 5 17 28-61 29            
16 Husqvarna FF 30 6 5 19 44-62 23            
                           

 

  Division 1 Södra Div 2 Norra Götaland Div 2 Västra Götaland Div 3 Nordvästra Götaland Div 3 Sydvästra Götaland
  Utsiktens BK 2018 Hisingsbacka FC Assyriska BK Ahlafors IF Askims IK
    Torslanda IK Lindome GIF Gunnilse IS Kållered SK
      Sävedalens IF Jonsereds IF  
        IK Kongahälla  
        Landvetter IS  
        Lerums IS  
        Serbiska KOIF Kozara   
        Qviding FIF  
        IK Virgo  
        Västra Frölunda IF  
        Älvsborg FF  
           

 

  Div 2 N. Götaland 2018 sp.ma v o f   mål po    

Skytteligan Div 2 Norra  Götaland 2018

   
1 Karlstad BK 26 22 3 1 84-24 69         mål  
2 FC Trollhättan 26 19 5 2 75-22 62   1 Linus Lamu Örebro Syrianska IF 25  
3 IK Gauthiod 26 16 4 6 48-29 52     Victor Edvardsen Karlstad BK 21  
4 Örebro Syrianska IF 26 12 8 6 52-40 44     Albinot Rexhepi Vårgårda IK 20  
5 Stenungsunds IF 26 12 7 7 50-40 43     Fredrik Johansson Zanjanchi Hisingsbacka FC 20  
6 Nordvärmland FF 26 10 8 8 44-48 38     Anton Salihu

Torslanda IK

16  
7 IFK Uddevalla 26 7 8 11 42-52 29     Govand Haidar Karlstad BK 16  
8 Vänersborgs FK 26 8 5 13 39-51 29     Valon Gashi IK Gauthiod 14  
9 Vänersborgs IF 26 8 4 14 27-42 28     Paul Khajo Skoftebyns IF 11  
10 Vårgårda IK 26 7 6 13 44-54 27     Pelle Ödlund

FC Trollhättan

13  
11 Torslanda IK 26 8 3 15 45-63 27     Joakim Berggren

IFK Uddevalla

12  
12 Skoftebyns IF 26 7 5 14 36-53 26     Marcus Knutsen FC Trollhättan 12  
13 Hisingsbacka FC 26 6 5 15 38-67 23     Axel Pettersson Stenungsunds IF 11  
14 FBK Karlstad 26 3 3 20 32-71 12     Lucas Hallberg Wotango IFK Uddevalla 11  
                    Haris Avdiu Torslanda IK 10  
                    Josef Daoud

FC Trollh. / IK Gauthiod

10  
                           

 

  Div 2 Vä. Götaland 2018 sp.ma v o f   mål po    

Skytteligan Div 2 Västra  Götaland 2018

   
1 Lindome GIF 26 20 2 4 73-17 62         mål  
2 IS Halmia 26 9 0 7 65-21 57   1 Isak Petersson IS Halmia 22  
3 IFK Malmö FK 26 17 5 4 52-25 56     Mathias Etéus Lindome GIF 17  
4 Hittarps IK 26 15 5 6 60-28 50     Daniel Albano Neves Assyriska BK 14  
5 Sävedalens IF 26 15 5 6 60-36 50     Granit Sherifi FC Rosengård 1917 13  
6 FC Rosengård 1917 26 14 3 9 53-39 45     Mattias Hallberg Hittarps IK 13  
7 Assyriska BK 26 11 4 11 42-57 37     Noor Zadran IFK Malmö FK 12  
8 Vinbergs IF 26 10 5 11 43-35 35     Viktor Alexandersson Lindome GIF 12  
9 BK Olympic 26 7 5 14 35-55 26     Fredrik Karlberg Lindome GIF 11  
10 KSF Prespa Birlik 26 8 2 16 28-58 26     Medion Kabashi Vinbergs IF 11  
11 Ullareds FK 26 5 8 13 29-52 23     Sami Güngör IFK Malmö FK 11  
12 Kvarnby IK 26 5 5 16 24-58 20     Vuk Lugonjic IS Halmia 11  
13 Varbergs GIF FK 26 5 3 18 33-77 18     Bertil André Kopfinger Hittarps IK 10  
14 Högaborgs BK 26 3 4 19 30-69 13     Kyle Laborde Hittarps IK 10  
                    Labinot Syla Varbergs GIF FK 10  
                    Sadmir Zekovic BK Olympic 10  
                           

 

 

Kval till Div 2 2019

  Publik:
13 okt IFK Tidaholm - Västra Frölunda IF 5-0 300
       
21 okt Västra Frölunda IF - IFK Tidaholm 2-2 230
       
       

 

  Div 3 NV Götaland 2018 sp.ma v o f   mål po     Div 3 SV Götaland 2018 sp.ma v o f mål po
1 Qviding FIF 22 18 1 3 83-23 55   1 Onsala BK 22 19 1 2 69-18 58
2 Västra Frölunda IF (kval) 22 14 4 4 61-38 46   2 Stafsinge IF 22 13 4 5 49-43 43
3 Hestrafors IF 22 10 7 5 47-37 37   3 Gnosjö IF 22 11 5 6 55-46 38
4 Jonsereds IF 22 12 1 9 52-51 37   4 Snöstorp Nyhem FF 22 10 5 7 54-49 35
5 Landvetter IS 22 12 1 9 39-40 37   5 Lerkils IF 22 10 2 10 43-43 32
6 IK Virgo 22 10 5 7 44-31 35   6 Kållered SK 22 9 3 10 44-35 30
7 Gunnilse IS 22 10 4 8 58-47 34   7 Laholms FK 22 7 8 7 36-42 29
8 Ahlafors IF 22 9 5 8 48-45 32   8 Skene IF 22 8 4 10 37-39 28
9 IK Kongahälla (kval) 22 7 2 13 30-57 23   9 BK Astrio (kval) 22 8 3 11 49-45 27
10 Älvsborgs FF 22 4 4 14 31-66 16   10 Vejby IF 22 6 6 10 46-43 24
11 Serbiska KoIF Kozara 22 4 3 15 22-52 15   11 Bredaryd Lanna IK 22 5 2 15 28-63 17
12 Lerums IS 22 3 1 18 29-57 10   12 Askims IK 22 4 1 17 33-77 13
                                 

 

 

Skytteligan Division 3 Nordvästra Götaland 2018

     

Skytteligan Division 3 Sydvästra Götaland 2018

   
      mål         mål  
1 Robin Eriksson Qviding FIF 26   1 Jasmin Barucic Snöstorp Nyhem FF 22  
2 Simon Chekroun Västra Frölunda IF 23   2 Oliver Nåfors Onsala BK 21  
3 Amar Muhsin Gunnilse IS 22   3 Behar Ferizi Gnosjö IF 20  
4 Cornelis Leckborn Ahlafors IF 21     Gustav Lundgren Onsala BK 20  
5 Julius Lindberg Qviding FIF 13   5 Jesper Carlsson Stafsinge IF 19  
6 Emil Pettersson Hestrafors IF 12   6 Stephan Olsson Vejby IF 17  
7 Nihad Cengic Jonsereds IF 11   7 Jesper Claesson Gnosjö IF 13  
8 Fredrik Forsman Landvetter IS 10   8 Ellis Culum Gnosjö / Bredaryd La. 12  
  Yasin Belouati Landvetter IS 10     Nicholas Bredöl Lerkils IF 12  
10 Erik Lindström Ahalfors IF 9   10 Niklas de Broen Kållered SK 11  
  Mattias Lindberg Qviding FIF 9     Serdar Kaymaz Askims IK 11  
          12 Oliver Hansson BK Astrio 10  
          13 Max Elgeskog Kållered SK 9  
                   

                                                 Kval till Div 3 inför säsongen 2019

 

Kval Grupp 8

Resultat Publik    

Kval Grupp 11

Resultat Publik
14 okt Munkedals IF - IK Kongahälla 2-2 (1-1) 188   13 okt KF Velebit - BK Astrio 1-1 (1-0) 200
14 okt Guldhedens IK - Ulricehamns IFK A 2-2 (1-0) x   14 okt Åsa IF - Åstorps FF 4-0 (1-0) x
21 okt IK Kongahälla - Guldhedens IK 2-1 (1-1) x   20 okt Åstorps FF - KF Velebit 0-1 (0-1) x
21 okt Ulricehamns IFK A - Munkedals IF 3-1 (1-0) 257   20 okt BK Astrio - Åsa IF 1-2 (1-1) 300
28 okt IK Kongahälla - Ulricehamns IFK A 2-1 (1-0) x   28 okt Åsa IF - KF Velebit 4-0 (0-0) 555
28  okt Guldhedens IK - Munkedals IF spelades     28 okt BK Astrio - Åstorps FF spelades  
    inte         inte  
                 
                 

 

   

Tabell Grupp 8

         

Tabell Grupp 11

   
    sp.ma v o f mål po       sp.ma v o f mål po
 1 IK Kongahälla 3 2 1 0 6-4 7    1 Åsa IF 3 3 0 0 10-1 9
 2 Ulricehamns IFK 3 1 1 1 6-5 4    2 KF Velebit 3 1 1 1 2-5 4
 3 Guldhedens IK 2 0 1 1 3-4 1    3 BK Astrio 2 0 1 1 2-3 1
 4 Munkedals IF 2 0 1 1 3-6 1    4 Åstorps FF 2 0 0 2 0-5 0
                                 

 

  Division 4 A Göteborg sp.ma v o f mål po     Division 4 B Göteborg sp.ma v o f mål po
1 Gårda BK 20 14 2 4 66-23 44   1 Dalen / KFF 22 15 3 4 48-33 48
2 Guldhedens IK (kval) 20 13 4 3 57-30 43   2 KF Velebit (kval) 22 12 7 3 52-22 43
3 SKIF Semberija 20 11 6 3 55-29 39   3 Göteborgs FF 22 13 2 7 55-34 41
4 Stenkullen GoIK 20 10 3 7 53-31 33   4 Mölnlycke IF 22 12 4 6 52-34 40
5 Kode IF 20 8 5 7 61-53 29   5 Öckerö IF 22 12 3 7 52-39 39
6 Kortedala IF 20 7 4 9 39-57 25   6 Eriksbergs IF 22 9 4 9 42-41 31
7 Nol IK 20 6 6 8 37-45 24   7 Kärra KIF 22 9 2 11 36-33 29
8 Lunden Överås BK 20 6 6 8 39-48 24   8 Mölnlycke / Sjövalla IS  FK 22 7 3 12 29-42 24
9 FC Komarken 20 5 7 8 26-37 22   9 IFK Björkö 22 7 3 12 37-57 24
10 United Africa FC 20 5 4 11 29-51 19   10 IF Mölndal Fotboll 22 5 8 9 49-56 23
11 Floda BoIF 20 0 3 17 19-77 3   11 Donsö IS 22 5 4 13 47-69 19
                  12 Finlandia / Pallo AIF 22 4 1 7 21-60 13
  Lärje Angereds IF                              
  utgått                              
                                 

 

 

Skytteligan Division 4 A Göteborg 2018

     

Skytteligan Division 4 B Göteborg 2018

   
      mål         mål  
1 Rasmus Haraldsson Kode IF 20   1 Albert Hansson Donsö IS 24  
  Svante Möller Guldhedens IK 20   2 Teodor Nast. Lindström Göteborgs FF 17  
3 Salifu Manneh Gårda BK 15   3 Markus Landén Mölnlycke IF 16  
4 Philip Jonsson Gårda BK 14   4 Bita Bångens Dalen / KFF 12  
5 Idiris Ahmed Kortedala IF 12   5 Olle Backman Donsö IS 11  
  Philip Svensson Guldhedens IK 12     Sudo Sulejmanovic Mölnlycke IF 11  
7 Oscar Gustafsson Kode IF 11     Marcus Olofsson Kärra KIF 11  
8 Amar Zubcevic Lunden Överås BK 10     Filip Nilsson IF Mölndal 11  
  Isac Boukachabia Guldhedens IK 10   9 Jonas Tingberg Göteborgs FF 10  
  Nicklas Westman Stenkullen GoIK 10     Zephania Phiri IF Mölndal 10  
11 Markus Anderberg Kode IF 9     Ackim Mumba IF Mölndal 10  
  Patrik Magier Lunden Överås BK 9     Igor Utkovic KF Velebit 10  
  Robin Bäckman Kode IF 9     Victor Nystedt Öckerö IF 10  
            Daniel "DD" Larsson Öckerö IF 10  
          15 Fredrik Augustin IFK Björkö 9  
            Charlie Palmborg Göteborgs FF 9  
            Anton Efraimsson Eriksberg 9  
                   

 

  Division 5 A Göteborg sp.ma v o f mål po     Division 5 B Göteborg sp.ma v o f mål po
1 IK Zenith 22 15 3 4 60-31 48   1 Sandarna BK 22 16 3 3 60-19 51
2 Björndammens BK 22 14 2 6 62-33 44   2 IF Väster 22 15 4 3 75-29 49
3 Angered MBIK 22 13 4 5 57-30 43   3 Balltorps FF 22 13 5 4 60-36 44
4 Utbynäs SK 22 12 6 4 50-36 42   4 Kungsladugårds BK 22 12 4 6 37-24 40
5 Partille IF FK 22 11 5 6 36-36 38   5 Näsets SK 22 12 3 7 54-35 39
6 Ytterby IS 22 10 6 6 55-39 36   6 Härryda IF 22 8 3 11 41-55 27
7 Romelanda UF 22 9 4 9 48-43 31   7 FC Heden 22 7 4 11 31-40 25
8 Älvängens IK 22 7 3 12 47-43 24   8 IF Warta 22 7 3 12 40-49 24
9 Hönö IS 22 5 5 12 28-47 20   9 Hovås Billdal IF 22 7 3 12 41-60 24
10 FC Bosona (kval) 22 5 4 13 32-64 16   10 Mossens BK (kval) 22 6 4 12 31-50 22
11 Bergums IF